Z historii Festiwalu

Różewicz Open Festiwal to największe wydarzenie artystyczne w Radomsku i jedyny w Polsce festiwal poświęcony Braciom Różewiczom – Januszowi, Stanisławowi i Tadeuszowi. Jest to interdyscyplinarne przedsięwzięcie prezentujące różnorodne dziedziny sztuki: teatr, film, muzykę, plastykę. Dla organizatorów Festiwalu istotne jest by młodzi ludzie czerpali inspirację z dzieł Braci Różewiczów i byli dumni ze swych wybitnych rodaków. Pokazywanie bogactwa twórczości artystycznej Braci Różewiczów jest szczególnie ważne w Radomsku, miejscu urodzenia Tadeusza i Stanisława Różewiczów.

ROK 2001

W 2001 roku, w dniach 15 -17 listopada odbył się z inicjatywy Katarzyny Adamali, wówczas uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego, pierwszy Festiwal Twórczości Braci Różewiczów „3 x Różewicz”. Organizatorami przedsięwzięcia byli Fundacja Inicjatyw Kulturalnych, Miasto Radomsko i Miejska Biblioteka Publiczna.

Festiwalu rozpoczął się przeglądem filmów Stanisława Różewicza: „Świadectwo urodzenia”, „Drzwi w murze”, „Piekło i niebo”, „Samotność we dwoje”, „Ryś”, „Nasz starszy brat” ( Stanisław Różewicz o Januszu Różewiczu). Po projekcjach, reżyser spotkał się z uczniami w I LO, a potem z sympatykami twórczości Braci Różewiczów rozmawiał w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Trwała też „Doba Braci Różewiczów”, czyli maraton czytania utworów Janusza i Tadeusza Różewiczów. Czytali m.in. przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, młodzież z radomszczańskich szkół oraz wiele znanych w mieście osób. Festiwalowi towarzyszyła zorganizowana przez Miejski Dom Kultury w Radomsku wystawa plakatów i afiszy do sztuk teatralnych Tadeusza Różewicza, pochodzących ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

ROK 2008

Po długiej przerwie, w 2008 roku, odbyła druga edycja Festiwalu Twórczości Braci Różewiczów „3 x Różewicz”. Organizatorzy, Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku, przygotowali Festiwal przy współudziale Narodowego Centrum Kultury w Warszawie oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Od 11 do 13 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku prezentowano twórczość i postaci Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów.

11 października dr Zygmunt Machwitz z PWSTiTV w Łodzi opowiedział o Kinie Stanisława i Tadeusza Różewiczów, a po wykładzie otwarto wystawę plakatów do spektakli Tadeusza Różewicza ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. O godz. 18.00 odbyła się premiera spektaklu „Starszy brat - rzecz o Januszu Różewiczu” w wykonaniu Grupy Teatralnej MDK, po inscenizacji wyświetlono film Stanisława Różewicza „Nasz starszy brat”.

Następnego dnia, pod kierunkiem Andrzeja Dębkowskiego – poety, krytyka literackiego – przeprowadzono warsztaty literackie. Uczestnicy warsztatów poznali techniki literackie, analizowali i interpretowali teksty Tadeusza Różewicza oraz zaprezentowali własne wiersze. Drugi dzień Festiwalu zamknął spektakl „Kartoteka” Tadeusza Różewicz w wykonaniu aktorów Teatru Zagłębia z Sosnowca w reż. Julii Wernio.

13 października odbyła się projekcja filmu poświęconego życiu i twórczości Stanisława Różewicza - „Idąc, spotykając…” oraz spotkanie z reżyserem Antonim Krauze. Ostatnim punktem w programie Festiwalu były projekcje filmów Stanisława Różewicza: „Mąż pod łóżkiem” i „Kobieta w kapeluszu”.

ROK 2009

W 2009 r. Festiwal odbywał się w dniach 5 – 12 października i od tego roku nosi miano „Różewicz Open Festiwal”

5 – 8 października zaprezentowano retrospektywę Stanisława Różewicza: „Samotność we dwoje”, „Kobieta w kapeluszu”, „Pensja Pani Latter”, „Nocny gość”, „Anioł w szafie”. W czwartek 8 października przypomniano postać najstarszego z braci Różewiczów Janusza spektaklem „Starszy brat – rzecz o Januszu Różewiczu” i filmem Stanisława Różewicza „Nasz starszy brat”.

9 października, w dzień 88 urodzin Tadeusza Różewicza otwarta została wystawa „Grafiki dla Różewicza” pochodząca z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Sobota, 10 października poświęcony był Stanisławowi Różewiczowi. Portret reżysera w filmie dokumentalnym „Idąc, spotykając...” przygotował Antoni Krauze, o wspomnienia uzupełnili go reżyser Wojciech Marczewski, aktorka Hanna Mikuć, syn Paweł Różewicz i radomszczanie. Podsumowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza, odbyło się 11 października. Oceny prac dokonało jury w składzie: Jacek Podsiadło, Maciej Melecki, Ireneusz Kaczmarczyk i Stefan Szczygłowski, cenieni poeci w polskim środowisku literackim. Warsztaty poetyckie przeprowadził poeta i dziennikarz Pan Adam Ziemianin. Monodram „Przyj dziewczyno przyj…” brawurowo wykonała Wioletta Komar.

Różewicz Open Festiwal zakończył się 12 października "Wieczorem autorskim bez autora". Czytane przez aktorów fragmenty tekstów Tadeusza Różewicza, z towarzyszeniami muzyki granej na wiolonczeli przez Julie Wasiljew, czytali Paweł Binkowski, Przemysław Bluszcz, Adam Zych. Wiersze Poety zostały również umieszczone w różnych miejscach przestrzeni miejskiej: w kawiarniach, autobusach i na chodnikach.

ROK 2010

Dominującym tematem festiwalu w 2010 r. był teatr, czyli „Różewicz dla XXI wieku”. Zaprezentowały się znakomite teatry: Teatr Wybrzeże z Gdańska pokazał „Grupę Laokoona” w reż. J. Tumidajskiego, Teatr Ateneum z Warszawy „Moją córeczkę” spektakl w reż. M. Fiedora. Wystąpili w nich znani artyści, m.in.: Artur Barciś, Halina Łabonarska, Anna Gorajska, Magda Szejbal, Jerzy Kamas, Szymon Rząca, Przemysław Bluszcz, Mirosław Baka. Teatr „Pod Lupą” zrealizował spektakl „Nie kupuj kota w worku”. Urodziny T. Różewicza uświetniło Głośne czytanie tekstów T. Różewicza w wyborze i reż. Anny Wieczur Bluszcz „O tej samej porze…”. W czytaniu uczestniczyli radomszczanie, Prezydent Miasta A. Milczanowska, Wicestarosta B. Nowacka oraz młodzi recytatorzy. Część teatralną wypełniły również warsztaty teatralne dla młodzieży, prowadzone przez specjalistów: Katarzynę Skarżankę aktorkę-pedagoga z Akademii Teatralnej, Bronisławę Nowicką-reżysera, Przemysława Bluszcza - aktora.

Interesujący był panel dyskusyjny „Teatr formy otwartej”. Zaproszeni goście Maria Dębicz i Jan Peszek dyskutowali o obecności twórczości Różewicza w XXI wieku przez pryzmat prezentowanych spektakli festiwalowych i ich przesłaniu aktualnym dla człowieka współczesnego. 8 października Dom Kultury zapełniły plakaty do filmów Stanisława Różewicza wypożyczone ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Po wernisażu publiczność spotkała się z Tadeuszem Sobolewskim-krytykiem filmowym, współautorem i współprowadzącym program telewizyjny Kocham kino, Arkadiuszem Orłowskim - współpracownikiem i przyjacielem reżysera oraz z Pawłem Różewiczem - synem, którzy wspominali S. Różewicza, jako reżysera, przyjaciela i ojca. Wspominano także najstarszego Janusza, któremu dedykowany był II Ogólnopolski Konkurs Poetycki. Jury w składzie: Joanna Mueller, Ireneusz Kaczmarczyk, Maciej Melecki pod przewodnictwem Bogdana Zadury redaktora naczelnego „Twórczości” przyznało nagrodę główną, którą było wydanie tomiku poezji oraz pozostałe nagrody i wyróżnienia. Uroczystość wręczenia nagród laureatom uświetniła promocja książki „Instrukcje przemijania” Ireneusza Kaczmarczyka, poety - jurora, który przygotował tomik specjalnie na festiwal i podczas festiwalu przedstawił swoje wiersze radomszczanom.

Festiwalowym uroczystościom towarzyszyło odsłonięcie instalacji „Krzesło Stanisława Różewicza”. Krzesło pozostanie stałym elementem architektury, doskonale wpisującym się w krajobraz Miejskiego Domu Kultury i jest trwałym śladem pamięci o Stanisławie Różewiczu. Różewicz Open Festiwal uświetnił recital fortepianowy dedykowany Braciom Różewiczom w wyk. Aleksandra Dębicza-studenta Akademii Muzycznej w Warszawie. Trzyczęściowy występ młodego artysty (muzyka) był doskonałym muzycznym dopełnieniem Święta Różewiczów. Dyrektorem artystycznym festiwalu była teatrolog prof. Barbara Osterloff prorektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, związana z teatrem od wielu lat.

„Różewicz Open Festiwal Radomsko 2010” towarzyszyło hasło „Rób coś, ruszaj się, myśl”,a wiersze Tadeusza Różewicza dostępne były w przestrzeni miejskiej oraz w pociągach relacji Radomsko-Wrocław, Radomsko-Warszawa.

ROK 2011

Radomszczański festiwal w 2011 r. to przede wszystkim teatr i prezentacje nowatorskich, wartościowych spektakli wg Tadeusza Różewicza.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem teatralnym był Prolog do Różewicz Open Festiwal i czerwcowa prezentacja „Kartoteki” w reżyserii Michała Zadary zagrana przez zespół Teatru Współczesnego z Wrocławia w industrialnej przestrzeni „Famegu” dawnego miejsca pracy Tadeusza Różewicza. Wprowadzeniem do tego wyjątkowego teatralnego wydarzenia były pokazy spektakli teatralnych „Kartoteka w Teatrze TVP” – 12. czerwca „Kartoteka” w reż. K. Kieślowskiego i „Kartoteka rozrzucona” K. Kutza oraz projekcja filmu dokumentalnego „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” – 13. czerwca. Przedstawienie „Kartoteki” udokumentowane na zdjęciach M. Kercza pokazane zostało podczas październikowej odsłony Różewicz Open Festiwal Radomsko 2011.

W drugim etapie festiwalowych wydarzeń najważniejsza była prezentacja spektakli w twórczej interpretacji młodego pokolenia. 7 października miała miejsce premiera spektaklu „Kartoteki” Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie w reż. Michała Kusztala. Przedpremierowe przedstawienie „Z Różewicza dyplom” w reż. Zbigniewa Brzozy pokazane 9.października radomszczańskiej publiczności było pierwszym pokazem studentów łódzkiej PWSFTViT, którego premiera spektaklu odbyła się w listopadzie w Berlinie w ramach polskiej Prezydencji. Tego samego dnia Anna Wieczur Bluszcz przygotowała głośne czytanie utworu Tadeusza Różewicza „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia”, z udziałem warszawskich aktorów: Przemysława Bluszcza, Arkadiusza Nadera, Beaty Fido-Wawrzyniak, Anny Gorajskiej, Wojciecha Brzezińskiego oraz radomszczanina Piotra Kasperkiewicza. Podczas festiwalu publiczność mogła obejrzeć na scenie MDK Teatr im. S. Jaracza z Łodzi ze spektaklem „Stara kobieta wysiaduje” w reż. M. Fiedora z udziałem m.in. Barbary Marszałek, Mariusza Jakusa i Michała Staszczaka. Zwieńczeniem tegorocznej edycji Różewicz Open Festiwal było przedstawienie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. G. Holoubka „Krety i rajskie ptaki” w reż. M. Podstawnego, wystąpili m.in. Małgorzata Niemirska, Władysław Kowalski, Dobromir Dymecki.

Na teatr zorientowana była także wystawa plakatów do zagranicznych premier Tadeusza Różewicza z kolekcji Marii Dębicz „Różewicz na świcie”. Elżbieta Lempp przygotowała specjalnie na festiwal wystawę „11 ujęć. Tadeusz Różewicz w fotografii Elżbiety Lempp”. W czasie festiwalu odbył się również wernisaż wystawy fotograficznej Mirosława Kercza „Kartoteka w Radomsku”. Wzbogaceniem działań plastycznych była akcja artystyczna „Wiersze z obrazów” inspirowana poematem Tadeusza Różewicza pt. "Francis Bacon, czyli Diego Velazquez na fotelu dentystycznym". Koncert utworów Doroty Koman dedykowany był Tadeuszowi Różewiczowi w dniu Jego urodzin. Postać Tadeusza Różewicza przywołana została również w filmach A. Sapiji „Poeta emeritus” 9.października i „Tadeusz Różewicz w teatrze” 10.października. Po projekcji reżyser spotkał się z publicznością. 

Wspólna praca Stanisława i Tadeusza Różewiczów była przedmiotem rozmowy prowadzonej przez Pawła Różewicza – syna Stanisława, bratanka Tadeusza, Andrzeja Sapiję – reżysera filmowego i Monikę Maszewską – Łupiniak, autorkę książki „Rzeczywistość filmowa Stanisława Różewicza”. Rozmowy poprzedziły projekcje realizacji filmowych Stanisława Różewicza wg prozy Tadeusza Różewicza – 3. października „Opadły liście z drzew”, 4. października „Samotność we dwoje”, 5. października „Śmieszny staruszek”.

Integralnym przedsięwzięciem Różewicz Open Festiwal było rozstrzygnięcie III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Podsumowaniu towarzyszyła recytacja poematu „Spadanie” w wykonaniu Teresy Radzikowskiej, rozmowa jurorów o poezji. Bohdan Zadura, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk mówili o wpływie Tadeusza Różewicza na ich twórczość i całą polską poezję współczesną.

Radomszczański festiwal włączony został w zakres projektu „Różewicz rozrzucony” Wrocławskiego Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Patronat honorowy objęli Prezydent Miasta Radomsko Anna Milczanowska, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska i Teatr im Stefana Jaracza w Łodzi. Dyrektorem artystycznym była Barbara Osterloff, koordynatorem festiwalu - Krystyna Michalska. Patronat medialny sprawowały: TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Łódź, NTL Radomsko, Gazeta Wyborcza, Miesięcznik Teatr, Gazeta Radomszczańska, Radio Łódź, Independent.pl, e-teatr.pl, culture.pl, Radomsko24.pl.

  

2012

Hasłem przewodnim tej edycji Różewicz Open Festiwal była "nauka chodzenia" -„Zacznij od początku, zacznij jeszcze raz, (...) naukę chodzenia, nauke pisania, myślenia”.Trzonem festiwalu były spektakle teatralne. Z całej Polski przyjechały teatry z inscenizacjami sztuk Tadeusza Różewicza. Zaprezentowano 6 spektakli zróżnicowanych tematycznie i stylistycznie. 7 X grupa radomszczańskiej młodzieży pokazała premierowy spektakl Przyj dziewczyno przyj (scen. i reż. Michał Rzepka). Tego samego dnia przypomniano przedstawienie Teatru im. S. Jaracza Stara kobieta wysiaduje(reż Marek Fiedor). Młodzież teatralna 8 X wzięła udział w Warsztatach z Mistrzem Bronisławem Wrocławskim. Wybitny aktor, dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi opowiedział o wpływie twórczości T. Różewicza na wybór jego drogi zawodowej i twórczo interpretował wybrane utwory Tadeusza Różewicza. 10 X radomszczańska publiczność zobaczyła spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie Kartoteka w reż. Piotra Ratajczaka. 11 X na scenie MDK gościł jeden z najsłynniejszych spektakli teatru lalek Śmieszny staruszek w reż. Wiesława Hejno z Wrocławskiego Teatru Lalek. 13 X w programie festiwalowym znalazło się kontrowersyjne przedstawienie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach - Białe małżeństwow reż. Weroniki Szczawińskiej. Po spektaklu festiwalowa publiczność wzieła udział w panelu dyskusyjnym Różewicz inspiracją dla młodego teatru,prowadzonym przez Joanną Biernacką z udziałem Jarosława Tumidajskiego i Weroniki Szczawińskiej. Festiwal zakończył pokaz spektaklu Teatru Wybrzeże w Gdańsku Grupa Laokoona (współ. Miasto Radomsko).Po raz pierwszy podczas festiwalu odbyła się konferencja naukowa Czytamy Różewicza współorganizowana przez Katedrę Literatury Polskiej XX i XXI w. Uniwersytetu Łódzkiego oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku. W czasie ROF przeprowadzono również warsztaty literackie, połączone z promocją książki Stanisława Różewicza Było, mineło... w kuchni i na salonach X Muzy, wydanej przez wydawnictwo ISKRY. W rozmowie wzieli udział Paweł Różewicz, Jerzy Radziwiłowicz i Maria Dębicz. Profesjonalne przedstawienia na deskach MDK uzupełniały rejestracje spektakli TV Śmieszny staruszek w reż. Stanisława Różewicza, Złowiony - rekonstrukcje w reż. Jerzego Grzegorzewskiego, Rajski ogródek w reż. Pawła Miśkiewicza. Festiwalowi towarzyszyły wystawy Różewicz na świecie zagraniczne wydania książek Tadeusza Różewicza z księgozbioru Marii Dębicz, cd. Nauki chodzenia Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta-Stankiewicza grafiki Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta-Stankiewicza z Muzeum Narodowego we Wrocławiu i plakatów do filmów Stanisława Różewicza. Postać Tadeusza Różewicza przypomniano w filmach dokumentalnych Tadeusz Różewicz: Twarze w reż. Piotra Lachmann, Kinema i Żywe obrazy Stanisława Różewicza. Podczas Różewicz Open Festiwal odbyły się: Akademia Filmu, Akademia Teatru, Koncert muzyki filmowej, Rozmowa na (dobry) początek, czytanie performatywne Nauka chodzenia, czyli droga do mistrzostwaoraz rozstrzygnięcie 2 ogólnopolskich konkursów: IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza i I Ogólnopolskiego Konkurs na Etiudę Filmową ph. "Świadectwo urodzenia" (współ. Miasto Radomsko). Miały również miejsce działania w przestrzeni publicznej w postaci akcji artystycznych Nauka chodzenia, happeningu literackiego polegającego na czytaniu wierszy T. Różewicza, bookcrossingu oraz projekcji cytatów Tadeusza Różewicza na elewacji budynku MDK.  

2013

Program teatralny festiwalu to przede wszystkim spektakle. „Stara kobieta wysiaduje” w reż. Z. Chrzanowskiego w przejmującej kreacji Larysy Kadyrowej z Teatru Narodowego w Kijowie. Młody reżyser Jarosław Tumidajski przedstawił „Untitled”, premierowy projekt teatralny. Aktorka Magdalena Biegańska została zamknięta na dobę w wymyślonej przez scenografa Mirka Kaczmarka przestrzeni, wykonując zadania inspirowane utworami m.in. „Straż przyboczna”, „Trelemorele”.

Z twórczości T. Różewicza czerpali też młodzi wykonawcy. Spektakl „Wyszedł z domu” w reż. M. Rzepki rozpisany na 4 młodych aktorów został ciepło przyjęty przez radomszczańską publiczność. Na festiwal przyjechała grupa Teatr „Prawie Lucki” z Wejherowa, których łączy fascynacja utworami T. Różewicza. Przedstawili kolaż tekstów inspirowanych utworami T. Różewicza Dzidzibobo, Nadpobudliwi. Podejmując próbę zrozumienia współczesnego świata.                                                                                                                                                                          

Mistrzowski pokaz monodramu „Belfer” w reż. M. Kwiecińskiego, w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka zakończył VI odsłonę Różewicz Open Festiwal. Po spektaklu W. Pszoniak wieloletni przyjaciel T. Różewicza, mówił o jego wpływie na swoje życie i wybory artystyczne. Dzielił się z publicznością podczas Warsztatów z Mistrzem swoimi doświadczeniami w pracy nad rolami, dyskutował o różnicach aktorstwa filmowego i teatralnego, zastanawiał się nad kondycją współczesnego teatru.          

Salon poezji i muzyki wypełniły utwory T. Różewicza w mistrzowskiej interpretacji Wiesława Komasy „Rozrzucone”.

Tegoroczna edycja Różewicz Open Festiwal rozpoczęła się 26 września „Seminarium dla nauczycieli” Odkrywanie Różewicza. Była to próba zastanowienia się, jak przybliżyć młodzieży twórczość T. Różewicza, jak pokazać jakim bystrym obserwatorem rzeczywistości pozostaje.                                

Festiwal w swej części edukacyjnej zawierał panel dyskusyjny „Różewicz i teatr”, w którym naukowcy z Instytutu Sztuki PAN, Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, teatrolodzy skupieni wokół Pamiętnika Teatralnego dyskutowali o pozycji T. „Różewicza w teatrze”. Panel moderowała dr Maria Napiontkowa, głos zabrali: prof. Barbara Osterloff, prof. Jan Maciejowski, Agnieszka Koecher-Hensel.

Twórczość Braci Różewiczów obecna była podczas wydarzeń towarzyszących. Muzycznym wzbogaceniem festiwalu był koncert zespołu DagaDana. W swoim nowym projekcie muzycy sięgnęli po teksty Janusza Różewicza. Nagrali płytę „List do Ciebie”, której prapremiera miała miejsce podczas ROF w Radomsku. W repertuarze widzowie usłyszeli m.in. Sen, Tęsknię, Kino, List, Tango, Szumiała leszczyna, A na ostatek, Smak Twój. Interesująco wypadła wystawa Różewicz ReAkcje, w której prace inspirowane twórczością Różewiczów prezentowało radomszczańskie środowisko plastyczne. Zróżnicowane stylistycznie i tematycznie prace pokazali: Jacek Chrostowski, Iga Borowiecka-Grzywacz, Ewelina Hoffman, Lech Janas, Jakub Lesiński, Mateusz Lewczuk, Agnieszka Półrola, Zdzisław Wiatr, Marcin Wilkoszewski, Michał Wróblewski, Marzena Zacharewicz, Tomasz Zawadzki. Wystawę fotograficzną T. Różewicz w obiektywie A. Hawałeja udostępnił Wrocławski Teatr Współczesny.                                                                                                        

Różewicz Open Festiwal został poszerzony o inne wydarzenia organizowane przez Miasto Radomsko, były to: „Rozmowa na "dobry" początek z Wojciechem Malajkatem”, projekcja filmu „Idąc spotykając” w reż. A.Krauze, spektakl „Kartoteka” Teatru Lalki i Aktora w Łomży, reż. Andrzej Rozhin , „Ja im jeszcze pokażę. Hommage 'a Różewicz” w reż. P.Lachmana, Głośne czytanie „Próba rekonstrukcji” w reż. M. Dębicz przedstawili: J.Trela i A.Ferency. Akademię teatru, czyli warsztaty dla młodzieży prowadzili Anna Zagórska - dziekan Wydziału Aktorskiego ATW w Warszawie i Przemysław Bluszcz . Rozstrzygnięto V Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Różewicza, na który nadesłano 189 pięciotekstowych zestawów z Polski, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i USA. Podczas konkursu na Etiudę Filmową „Piekło i niebo”. Efektem ROF jest edukacyjne przedsięwzięcie ogłoszone przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Podczas festiwalu ogłoszono konkursy edukacyjne dla nauczycieli. Tłumaczenie utworów Tadeusza Różewicza na języki obce, Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych z wykorzystaniem utworów Tadeusza Różewicza, Malowane obrazy poetyckie inspirowane poezją Tadeusza Różewicza.                                                                          

Przewodniej idei Różewicz Open Festiwal „Życie przeżywa się, idąc spotykając” odpowiadały zaproszone spektakle, spotkania z gośćmi podczas, których zastanawialiśmy się co jest dla nas ważne, istotne, jak z otaczającej nas bylejakości wybrać rzeczy wartościowe, poruszające. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp był wolny.   . Festiwalowe wydarzenia odbywały się w Miejskim Domu Kultury, Muzeum Regionalnym i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Realacje z ROF zamieszczane były w lokalnej prasie

 

2014

Różewicz Open Festiwal rozpoczął się 6 a zakończył 13 października 2014.

Wyjątkowym wydarzeniem festiwalowym była premiera "Wyszedł z domu. Tak zwana komedia" T. Różewicza zrealizowana w koprodukcji z Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Reżyserem widowiska był Michał Rzepka. Wystąpili: Magdalena Kaszewska, Aleksandra Posielężna, Katarzyna Żuk, Wojciech Droszczyński, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz.Gliwicki Teatr Muzyczny przygotował muzyczny spektakl dedykowany pamięci Stefanii i Tadeusza Różewicza w reż. Krzysztofa Korwin - Piotrowskiego. W role Stefanii wcieliła się Irena Jun, w Tadeusza Różewicza Daniel Olbrychski. W widowisku wystąpilirównież: solistki Małgorzata Długosz, Anita Maszczyk, kwartet smyczkowy i chór Gliwickiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją K. Krzyżanowskiej - Łobody. Widowisko "Matka i syn odchodzą" wzbogacone było muzyką Chopina, Mozarta, Vivaldiego i Pergolesiego.

Autobiograficzny rys przewijał się w głośnym czytaniu "Matka odchodzi". Fragmenty pamiętników, wspomnień, dzienników Tadeusza i jego matki Stefanii w interpretacji Teresy Lipowskiej i Grzegorza Gieraka rzuciły światło na wyjątkową relację łączącą matkę i syna.Anna Wieczur - Bluszcz przygotowała czytanie performatywne "Zielone róże poety" będące swoistym testamentem poety, zbudowanym z wybranych utworów T. Różewicza. Teksty poświęcone Tadeuszowi Borowskiemu, Leopoldowi Staffowi, Jerzemu Lisowskiemu, Julianowi Tuwimowi, stanowiły próbę zrozumienia tego, co ostateczne - śmierci. Wykonawcami byli Przemysław Bluszcz, Marcin Korcz i Mirosław Zbrojewicz, muzyczną oprawę przygotował Przemysław Pacan.

Mistrzowski pokaz aktorski Andrzeja Seweryna "Szekspir forever" to monodram na kanwie wybranych fragmentów utworów Szekspira: „Hamleta”, „Makbeta”, „Romea i Julii”, „Ryszarda III” i „Burzy” w wybitnej interpretacji aktorskiej. Przybrał on formę interaktywnej relacji aktora z publicznością

Po monodramie Andrzej Seweryn spotkał się z publicznością podczas "Warsztatów z Mistrzem" dyskutując o zawodzie aktora, pracy w teatrze. Nie odbyło się też bez rozmowy o Różewiczach.

Światowe prawykonanie epitafium pamięci Tadeusza Różewicza "Musique pour le Roi Primordial" skomponował i wykonał znakomity polski kompozytor, dyrygent, pianista - PRASQUAL. Po koncercie odbyło się spotkanie z artystą, który opowiadał o swoich inspiracjach pozamuzycznych, fascynacji poezją i teatrem Tadeusza Różewicza."Akademię Teatru" prowadzili dr Tomasz Grochoczyński prorektor Akademii Teatralnej im. A Zelwerowicza i Wojciech Machnicki aktor Towarzystwa Teatralnego "Pod Górkę". W zajęciach warsztatowych udział wzięła ponad 20 osobowa grupa zainteresowanych teatrem. Warsztaty obejmowały ćwiczenia oddechowe i dykcyjne. W trakcie zajęć młodzież pracując na tekście "Zemsty" A. Fredry przygotowywała krótkie scenki.Dla twórców poetyckich czekających na debiut literacki ogłoszono i rozstrzygnięto VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza. W I etapie konkursu wzięło udział 144 autorów z Polski i zagranicy (m.in. Irlandii, Anglii, Bułgarii, Niemiec, Szwecji, USA, Francji), z których jury w składzie: Bohdan Zadura, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk, wybrało do II etapu 7 poetów. Z uwagi na bardzo wysoki poziom konkursowych prac, jurorzy przyznali także wyróżnienia: Piotrowi Przybyle, Wojciechowi Jackowi Pelce, Hannie Antoninie Bondarence, Bartłomiejowi Ilczukowi, Waldemarowi Kazubkowi. Laureatka nagrody głównej tegorocznej edycji konkursu Anna Grabowska na stałe mieszka w Paryżu.

II edycja Różewicz Motion Graphic odbyła się pod hasłem „Będę mówił do wszystkich, którzy mnie nie czytają” i adresowana była do autorów: animacji komputerowych, animacji poklatkowych, filmów, motion graphic's i utworów video art. Poziom nadesłanych prac był tak wysoki, że jury w składzie: Anna Wieczur – Bluszcz, Agnieszka Półrola, Jerzy Drozda i Michał Wróblewski postanowiło nagrodzić 9 uczestników: Natalię Jonderko, Adama Delora, Mateusza Wojtyńskiego, Kingę Dalską, Mariusza Włodarskiego, Agnieszkę Jaszczyk, Krzysztofa Kantnera, Agnieszkę Talik oraz laureata I nagrody Dominika Grejca.

W nurcie edukacyjnym Różewicz Open Festiwal znalazła się również promocja kwartalnika "Pamiętnik Teatralny" (2013 z. 3-4) poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi - dramaturgowi i jego "teatrowi niekonsekwencji". Autorki artykułów: prof. AT dr Barbara Osterloff, dr Maria Napiontkowa i Agnieszka Koecher-Hensel z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk podczas spotkania dyskutowały o realizacjach spektakli teatralnych według sztuk Tadeusza Różewicza na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dyskusja wzbogacona była prezentacją scen z wybranych przedstawień teatralnych.

Projekcji filmu w reż. K. Tchórzewskiego "Umrzyjmy razem" towarzyszyła dyskusja dr Małgorzaty Różewicz i Krzysztofa Tchórzewskiego o relacjach artystycznych i przyjaźni Jerzego Tchórzewskiego z Tadeuszem Różewiczem. Premiera filmu "Moje pojednanie. Różewicz i Niemcy" to kolejna filmowa propozycja podczas Różewicz Open Festiwal 2014. Piotr Lachman, reżyser filmu przez ponad 20 lat nagrywał swoje rozmowy z przyjacielem – Tadeuszem Różewiczem, a film stał się podsumowaniem wątku Niemiec i niemieckości w refleksjach Różewicza. Przed projekcją Ilona Czechowska z Archiwum Karla Dedeciusa opowiedziała o przyjaźni Tadeusza Różewicza i tłumacza jego tekstów na język niemiecki – Karla Dedeciusa.

Dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Tchórzewskiego w programie festiwalu mogła znaleźć się wyjątkowa wystawa prac Jerzego Tchórzewskiego pt. "Jerzy Tchórzewski Tadeuszowi Różewiczowi - Tadeusz Różewicz Jerzemu Tchórzewskiemu". Wystawa prezentowana w Muzeum Regionalnym zawierała obok obrazów korespondencję obu twórców dokumentującą ich wieloletnią przyjaźń. Wystawie fotografii pt. "Tadeusz Różewicz poeta i dramaturg w Karkonoszach" towarzyszyło spotkanie z autorem Zbigniewem Kulikiem, który przez wiele lat towarzyszył Tadeuszowi Różewiczowi podczas wędrówek po górach. O poecie Januszu Różewiczu opowiedział podczas spotkania ph. "Janusz Różewicz - zakochany poeta" Marcin Filipowicz. Szczególnie wzruszająco przedstawił miłość Janusza do Zofii Próchnickiej, miłość utrwaloną w odnalezionych, młodzieńczych wierszach poety, dotąd nieznanych. Marcin Filipowicz zaprezentował też unikalne zdjęcia z młodości najstarszego z braci pt. "Janusz Różewicz (...) na zawsze ważny tylko uścisk rąk naszych (...)". Tegorocznej edycji ROF towarzyszyły również wystawy: plakatów do filmów Stanisława Różewicza z Muzeum Kinematografii w Łodzi, fotografii Elżbiety Lempp "11 ujęć. Tadeusza Różewicza" prezentowanej w obiekcie handlowym Galeria Baszta oraz reprint wystawy rękopisu "Kartoteki" Tadeusza Różewicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Efektem współpracy z Łódzkim Domem Kultury była "Poetycka Gra Uliczna", w której udział wzięło 41 uczestników. Głównym celem zabawy było odnalezienie wersów nieopublikowanego wcześniej wiersza Janusza Różewicza i ułożenie ich w odpowiedniej kolejności. Prawidłową formę wiersza udało się odgadnąć 4 uczestniczkom: Milenie Kinie, Roksanie Karkoszce, Aleksandrze Kisiołek oraz Paulinie Bąk, na które czekały nagrody.  

   

ROK 2015

Różewicz Open Festiwal 2015 odbywał się wyjątkowo w czerwcu pod hasłem "Długo wędrowałem zanim doszedłem do siebie". Festiwal rozpoczęło 11 czerwca seminarium dydaktyczne pt. „Recepcja Różewicza na świecie” skierowane do pedagogów. Teamtem spotkania, które prowadziła Maria Dębicz, było poszukiwanie nowych sposobów recepcji Tadeusza Różewicza poprzez przyjrzenie się interpretacjom i randze jego twórczości w Europie i na świecie. Była to próba pokazania ciekawych sposobów nauczania o Różewiczu, odkrywania innowacyjnych sposobów i metod pracy z uczniami. Tego dnia także zrealizowano grę miejską pt. „Śladami Braci Różewiczów” . Uczestnicy odwiedzili punkty kontrolne rozmieszczone wokół miejsc ważnych dla historii Braci Różewiczów i wykonywali zadania zlecane przez instruktorów. Uczestnikom zabawy przydał się nie tylko spryt, logiczne kojarzenie faktów i umiejętność posługiwania się nowymi technologiami, ale przede wszystkim znajomość życia i twórczości Braci Różewiczów. 12 czerwca odbył się wernisaż wystawy dokumentującej plener rzeźbiarski, odbywający się od 8 do 30 kwietnia 2015 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W wydarzeniu uczestniczyło pięciu artystów rzeźbiarzy, którzy inspirując się twórczością Braci Różewiczów zaprojektowali i wykonali unikatowe rzeźby, czyli Bogdan Wajberg, Maciej Aleksandrowicz, Mariusz Burdek, Andrzej Kosowski i Marcin Nosko. Pięć wyjątkowych rzeźb zdobi dziś przestrzeń miejską Radomska. Wieczorem 12 czerwca Miejski Dom Kultury w Radomsku podczas „Panelu tłumaczy twórczości Tadeusza Różewicza” gościł tłumaczy z Rosji - Igora Biełowa i  Węgier - Gáspára Keresztesa, którzy zapoznali publiczność z warsztatem pracy tłumacza, oraz pisarza - Matthiasa Kneipa z Niemiec, który opowiedział o swoich relacjach z rodziną Różewiczów. Dwudniowe warsztaty filmowe, które rozpoczęły się w sobotę 13 czerwca przybliżyły uczestnikom najważniejsze etapy realizacji filmu – w teorii i praktyce. Warsztaty adresowane do młodzieży, dorosłych i filmowców amatorów zakończyły się autorską etiudą filmową, inspirowaną twórczością Stanisława Różewicza. Z kolei przy ul. Reymonta 11 odsłonięto tego dnia muralnawiązujący do twórczości Tadeusza Różewicza inspirowanego słowami „(…) Długo wędrowałem, zanim doszedłem do siebie (...)”. Januszowi Różewiczowi poświęcony był Międzynarodowy Konkurs Poetycki, którego oficjalne rozstrzygnięcie odbyło się 13 czerwca. W I etapie konkursu wzięło udział 156 autorów z Polski i m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Bułgarii, Szwajcarii, Azji i Stanów Zjednoczonych. Główną nagrodę – druk debiutanckiego tomu wierszy wygrał Robert Feszak, którego jednogłośnie wybrało jury w składzie: Bohdan Zadura, Dorota Koman, Ireneusz Kaczmarczyk. Późnym wieczorem Park Świetojański i radomszczanie byli świadkami niezwykłego widowiska plenerowego pt. „Miejsce urodzenia”. Spektakl był swego rodzaju podróżą do wnętrza twórczości trzech braci Różewiczów — Janusza, Stanisława i przede wszystkim Tadeusza. Widzowie zostali zaproszeni do stworzonego specjalnie na tę okazję parku różewiczowskiego, do galerii na otwartym powietrzu inspirowanej dokonaniami rodzeństwa. Centralnym punktem tej multimedialnej instalacji była scena, na której występowali Jolanta Jackowska, Ewa Kaim, Kamila Salwerowicz, Przemysław Dąbrowski, Mateusz Janicki, Konrad Michalak, Olgierd Łukaszewicz. Widowisko w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, zrealizował Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi; opracowanie przestrzeni, światła i video - Mirek Kaczmarek; muzyka - Stefan Wesołowski; inspicjent - Agnieszka Choińska. W niedzielę 14 czerwca radomszczanie mieli okazję poznać znakomitą artystkę – Martę Klubowicz. Aktorka wystąpiła w monodramie poetyckim pt. „Różewicz czytany od końca”, w którym zainscenizowała mniej i bardziej znane wiersze Tadeusza Różewicza, m.in. „Serce podchodzi do gardła”, „Rozebrany”, „Palec na ustach”, „Słowa”, „Lawina”, „Mini kosmos”.Stanisławowi Różewiczowi i Kinemie zadedykowano wielkoformatową projekcję multimedialna będąca synchronizacją obrazu z muzyką. Poprzez scenariusz i formę przekazu, mapping zwrócił uwagę na osobę Stanisława Różewicza i jego więzi z kinem Kinema - miejscem dla reżysera sentymentalnym, ale przede wszystkim inspirującym. Tłem projekcji był budynek Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Festiwal zakończył się 14 czerwca 2015 r. czytaniem w reżyserii Anny Wieczur – Bluszcz pt. „Nowa szkoła filozoficzna”. Rozważania bohatera o potrzebie bliskości drugiego człowieka, przemijaniu i słabościach - znakomite aktorstwo Przemysława Bluszcza i oprawa muzyczna wiolonczelistki Katarzyny Kosior.