1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Materiały z festiwalu 2014

Tadeusz Różewicz w obrazie Stanisława Różewicza

Trzy realizacje filmowe Stanisława Różewicza do utworów Tadeusza Różewicza zostaną zaprezentowane w pierwszych dniach Festiwalu:

3 października, godz. 17.00

"Opadły liście z drzew" (1975)

Reżyseria i scenariusz - Stanisław Różewicz, na podstawie opowiadań Tadeusza Różewicza (97 min.)

Film psychologiczno-wojenny, za który Stanisław Różewicz otrzymał Nagrodę Główną Jury na FPFF w Gdańsku w 1975, a Jerzy Wójcik został wyróżniony za najlepsze zdjęcia. Film opowiada o dwudziestoletnim Henryku, który podczas podróży pociągiem nad morze wspomina ostatni rok okupacji: dom, matkę, siostrę Zosię, warsztat, w którym terminował, kolegów z konspiracji.

Obsada: Mieczysław Hryniewicz, Arkadiusz Bazak, Andrzej Seweryn, Maria Klejdysz

 

4 października, godz. 17.00

„Samotność we dwoje” (1986)

Reżyseria - Stanisław Różewicz, scenariusz -  Tadeusz Różewicz (92 min.)

Studium psychologiczne podejmujące problem braku odporności wewnętrznej wobec nieszczęścia. Historia pastora, który po śmierci synka nie potrafi wrócić do dawnego życia. Traci przy tym nie tylko dziecko, ale też żonę, która po nieszczęśliwym wydarzeniu wyjeżdża do Pragi, gdzie nawiązuje romans z faszyzującym nauczycielem muzyki.

Obsada: Mieczysław Voit, Barbara Horawianka, Ignacy Gogolewski, Józef Nalberczak

 

5 października, godz. 17.00

„Śmieszny staruszek” (1997)

Reżyseria - Stanisław Różewicz, wg sztuki Tadeusza Różewicza (46 min.)

Spektakl ten, to dowód, że życie jest najlepszym reżyserem groteskowych sytuacji. "Śmieszny staruszek" jest na emeryturze, pracuje na pół etatu, jako przewodnik w Zarządzie Zabytków. W sądzie toczy się sprawa przeciwko Staruszkowi, ale nie wiadomo, z jakich powodów został oskarżony. Z wyjaśnień oskarżonego można jedynie domyślać się, że źródłem jego życiowych problemów stało się fałszywe oskarżenie o nieobyczajność i o nielojalność polityczną. Toteż Staruszek odbywa "spowiedź generalną z całego żywota".

Obsada: Wojciech Pszoniak, Dorota Landowska, Agnieszka Suchora, Paweł Nowisz